Najnowsze wiadomości

24 września 2023 9:34

Co to jest Ergonomia i dlaczego jest ważna?W dzisiejszych czasach wiele się mówi o ergonomii biura. Wraz z upowszechnianiem się pracy siedzącej coraz częściej prowadzone są coraz liczniejsze badania nad wpływem, jaki ten rodzaj pracy może mieć na organizm człowieka.

Koncepcja ergonomii jest często postrzegana jako mglista koncepcja, o którą wiele osób walczy w odniesieniu do swojego stanowiska pracy, biura czy organizacji. Co ważniejsze, nie wiedzą oni, w jaki sposób ergonomia biura może wpływać na obszary życia poza pracą.

Czym więc jest ergonomia i dlaczego jest ona ważna dla twojej firmy?

Co to jest Ergonomia?

 "Celem ergonomii jest dopasowanie zadania do jednostki, a nie jednostki do zadania." 
                          Jeffrey E. Fernandez, Ph.D. PE, CPE & Michael Goodman, MD, MPH

Krótko mówiąc, ergonomia jest badaniem interakcji między ludźmi i narzędziami, których używają. Dokładniej mówiąc, w jaki sposób pracownicy i ich narzędzia współdziałają ze sobą.

Osoby, które studiują ergonomię, szukają również sposobów na poprawę wyglądu wyżej wymienionych narzędzi, aby zwiększyć ich komfort użytkowania.

Patrząc na środowisko biurowe, istnieje niezliczona ilość obszarów, w których ergonomia może być istotna. Wszystko, począwszy od krzeseł, na których ludzie siedzą, biurek, z których korzystają, a skończywszy na postawie podczas pisania, jest częścią składową ergonomii.

Ostatecznym celem studiowania ergonomii jest znalezienie ulepszeń w narzędziach, których ludzie używają w codziennej pracy.  Ludzie nie są produktywni, gdy są niewygodni lub cierpią, ale dzięki odpowiednim narzędziom możemy pomóc im poczuć się lepiej w pracy i być bardziej produktywni, szczęśliwsi i zdrowsi.

Dlaczego Ergonomia jest ważna?

Zła ergonomia może prowadzić do przewlekłych, powtarzających się urazów spowodowanych stresem (RSI), takich jak bóle nadgarstka, pleców, szyi lub stawów.  W rzeczywistości niewłaściwa ergonomia jest jednym z najbardziej istotnych zagrożeń w miejscu pracy, na jakie narażeni są pracownicy biurowi.

Badanie przeprowadzone przez Norweski Instytut Państwowy wykazało, że po przeziębieniu, ból mięśni był drugą najczęstszą przyczyną nieobecności w pracy.  Stwierdzono również, że w przypadku wprowadzenia zmian w konstrukcji stanowisk pracy i miejscach siedzących, absencja związana z plecami zmniejszyła się o połowę, a liczba pracowników odchodzących z pracy lub korzystających z długotrwałych urlopów spadła.  

Odrębne badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały, że po ergonomicznych interwencjach w State Farm Insurance i Blue Cross-Blue Shield wydajność pracowników wzrosła odpowiednio o 15 i 4,4 procent.  W przypadku MŚP zatrudniających około 50 pracowników oznacza to wzrost wydajności odpowiadający zatrudnieniu od dwóch do ośmiu pracowników w pełnym wymiarze godzin.  Kolejne badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Miami wykazało, że po przeniesieniu pracowników do poprawnej ergonomicznie przestrzeni roboczej, wskaźnik ważności zadań związanych z wprowadzaniem danych poprawił się o 5 procent.  

Ergonomiczny uraz może jednak zaszkodzić nie tylko produktywności danej osoby.  W domu mogą one być ograniczone do łóżka lub kanapy, a jednocześnie nie mogą uczestniczyć w zajęciach z przyjaciółmi i rodziną.  Jaka kultura pracy będzie się kształtować z czasem, jeśli Twój zespół uzna, że z powodu urazu ergonomicznego w miejscu pracy brakuje mu aspektów życia domowego?

Ergonomiczne urazy w oczywisty sposób mają znaczący wpływ zarówno na jednostkę, jak i na organizację jako całość.

80 procent ludzi będzie odczuwać ból pleców w ciągu swojego życia. Dodatkowo, ból pleców jest jednym z najczęstszych powodów, dla których pracownicy opuszczają pracę. W jaki sposób stracone godziny pracy wpływają na Twoje miejsce pracy?  Gdybyś mógł poprawić ergonomię swojego biura i ograniczyć liczbę dni chorobowych lub zwolnień lekarskich, co by to dało na wydajność pracy? Ergonomia to nie tylko ból; to także kwestia, która może mieć wpływ na wynik końcowy.

Identyfikacja problemów ergonomicznych

Ok, więc rozumiesz, że urazy ergonomiczne są złe, ale jak rozpoznać potencjalne problemy ergonomiczne zanim staną się one urazem? 

Podczas gdy prace biurowe mogą być bardzo różne - od programowania, poprzez wprowadzanie danych, aż po marketing i wszystko pomiędzy - istnieją pewne podobieństwa pomiędzy większością prac biurowych.

Ludzie pracujący w środowisku biurowym mają tendencję do spędzania dużej części dnia siedząc w jednym miejscu. Choć wydaje się, że siedzenie nie powoduje urazów, źle zaprojektowane krzesła i niewłaściwie wyregulowane meble mogą powodować obciążenie pleców, szyi i ramion.  W rzeczywistości, niskiej jakości krzesła do zadań są jednym z trzech najbardziej ergonomicznych zagrożeń, jakie spotykamy w biurach naszych klientów.

Pisanie na maszynie to kolejne zadanie, z którym na co dzień boryka się prawie każdy mieszkaniec biura, a także inna powszechna przyczyna przewlekłego bólu, jeśli jego stanowisko pracy nie jest ergonomicznie skonfigurowane. Prawidłowo ustawione podłokietniki i proste narzędzia, takie jak tace na klawiaturę, mogą w znacznym stopniu przyczynić się do zapobiegania urazom, takim jak zespół cieśni nadgarstka.

Udostępnienie narzędzi ergonomicznych do wykonania zadania

Oprócz tworzenia najlepszych praktyk i standardów dla swojego zespołu, powinieneś zapewnić swoim pracownikom odpowiednie narzędzia, które zapewnią im komfort i wydajność przez cały dzień. 

Biurka typu "sit to stand" stają się niezwykle popularne w nowoczesnych środowiskach biurowych.  Biurka te dają pracownikom możliwość płynnego przejścia z pozycji siedzącej do stojącej bez konieczności przerywania pracy w jakikolwiek istotny sposób. Eksperci zalecają, aby pracownicy spędzali co najmniej dziesięć minut z trzydziestu minut na stojąco lub na chodzie. Biurko do pracy w pozycji stojącej ułatwia to zadanie.

Ergonomiczne krzesła są również doskonałym rozwiązaniem, które pomaga pracownikom czuć się świetnie podczas pracy. Szukając ergonomicznych krzeseł, należy szukać takich, które zapewniają odpowiednie oparcie dla dolnej części oparcia. Konstrukcja krzesła powinna pomagać mięśniom pleców rozluźnić się podczas siedzenia i pracy.