Najnowsze wiadomości

19 września 2024 7:22

Jak zorganizować stanowisko pracy



To, jak zorganizowane jest stanowisko pracy w biurze w istotny sposób wpływa na samopoczucie pracowników, a tym samym również na ich efektywność. Ergonomia w biurze powinna więc stanowić obowiązkowy element zainteresowań każdego szefa. Jak prawidłowo zorganizować stanowisko pracy? O czym pamiętać, aby poprawić efektywność pracowników?

Ergonomia, czyli co?

Termin ergonomia pojawił się w XIX wieku. Wprowadził je Wojciech Jastrzębowski – polski przyrodnik. Ergonomia to nic innego, jak nauka o pracy. Jest dziedziną praktyczną, której zainteresowania koncentrują się wokół dostosowania pracy do człowieka z uwzględnieniem jego możliwości psychofizycznych. Wskazuje co zrobić, aby podczas wykonywania pracy człowiek był jak najbardziej efektywny i wydajny, a jednocześnie zużywał jak najmniej energii. Ergonomia stawia sobie w związku z tym za cel poprawę warunków, w jakich pracuje człowiek, co ma przełożyć się na jakość jego pracy.Jak powinno działać dobre stanowisko pracy?

Stanowisko pracy powinno być zorganizowane tak, aby:pobudzało innowacyjność;pozwalało zachować dobre zdrowie;korzystnie wpływało na nastrój.Dobrze zaprojektowane stanowisko pracy sprawia, że pobudzeniu ulega kreatywne myślenie, pracownik lepiej się koncentruje, jest zdrowszy, a tym samym nie korzysta ze zwolnień lekarskich. Na dobrze zorganizowanym stanowisku pracy pracownik jest zadowolony, pracuje chętnie, bardziej się angażuje.

Przeczytaj także: Jak umeblować nowoczesne biuro?

Stanowisko pracy biurowej

Pierwszym krokiem w stworzeniu dobrego stanowiska pracy zgodnego z zasadami ergonomii jest zadbanie o to, aby pracownik miał wszystko to, czego potrzebuje. Warto postawić na dobrej jakości biurko i krzesło z możliwością regulacji. Wszystkie wykorzystywane w pracy biurowej narzędzia i materiały powinny być ułożone tak, aby znajdowały się możliwie jak najbliżej pracownika. Drukarka, a więc urządzenie, z którego w biurze korzysta się naprawdę często nie może znajdować się w innym pomieszczeniu. Jeśli pracownik co chwilę będzie musiał wychodzić do innego gabinetu, aby wykonać swoje obowiązki, to straci mnóstwo czasu. Do tego może go to bardzo frustrować i męczyć.

Tym, co dla ergonomii stanowiska pracy ma również ogromne znaczenie jest właściwe ustawienie mebli i wszystkich sprzętów biurowych. Przekłada się to nie tylko na komfort pracy, ale również brak dolegliwości bólowych, które pojawiają się wówczas, gdy pracownik nie ma zapewnionej odpowiedniej pozycji podczas pracy. Warto pamiętać, że inwestycja w dobre biurko i krzesło naprawdę się opłaca. Pracownik, który zmaga się z bólem spowodowanym złą postawą ciała będzie często korzystał ze zwolnień lekarskich. A taki pracownik jest dla firmy mało przydatny – nawet wówczas, gdy ma naprawdę bardzo wysokie kwalifikacje.

Ogromne znaczenie ma także oświetlenie. Należy zadbać o to, aby światło w biurze było ciepłe i odpowiednio intensywne. To zimne niekorzystnie odbija się na kondycji oczu, sprawia, że zdecydowanie szybciej się męczą.Odpowiednio zorganizowane stanowisko pracy – z uwzględnieniem zasad ergonomii – bezpośrednio przekłada się na wydajność pracowników i ich satysfakcję z pracy. Dlatego nie należy tego lekceważyć.