Najnowsze wiadomości

24 września 2023 8:24

10 sposobów zapobiegania wypalaniu się pracowników w miejscu pracyStres, depresja, lęki i zaburzenia mięśniowo-szkieletowe stanowiły większość dni chorobowych przyjmowanych w latach 2017/18. Dzięki wspierającej kulturze organizacyjnej w miejscu pracy można zmniejszyć stres związany z pracą, zanim doprowadzi on do takiego rodzaju wypalenia, które wymaga czasu wolnego. Do wypalenia dochodzi wtedy, gdy dana osoba czuje, że nie jest już w stanie poradzić sobie ze stresem, na który jest narażona. Może ono narastać powoli w miarę upływu czasu lub może się zdarzyć nagle, gdy kilka stresujących zdarzeń lub sytuacji zbiegnie się w czasie i stanie się nie do opanowania. Różne osoby w różny sposób radzą sobie ze stresem, a objawy przejawiają się w różny sposób.

Stres związany z pracą jest znacznie bardziej powszechny niż powinien, a pracodawcy mogą robić wiele, aby zmniejszyć to ryzyko, w tym następujące działania:

1. Zaoferujcie zwinną pracę
Większość z nas cieszy się swobodą wyboru. Wybór daje nam elastyczność. Sprawia, że jesteśmy odporni i elastyczni. Życie nie jest sztywne, więc dlaczego praca powinna być? Tradycyjny 9-5-cio dniowy tydzień pracy jest coraz bardziej przestarzały w świecie, w którym możemy z łatwością uzyskać dostęp do dokumentów i systemów prawie wszędzie, o każdej porze, przez Internet i nasze urządzenia przenośne. Coraz więcej organizacji stosuje zwinne metody pracy. Biuro pozostaje dobrą bazą do skoncentrowanej pracy i współpracy, ale pracownicy powinni mieć narzędzia do pracy w biurze, w podróży i pracy w domu, kiedy tylko jest to możliwe.

Daje im to swobodę korzystania z lepszej równowagi między pracą a życiem prywatnym. Pracownicy mogą zaczynać i kończyć pracę wcześnie, jeśli im to odpowiada, lub nadrabiać czas, kiedy tylko jest to właściwe. Agile working is about quality of output, not how it's done, or when. Ten wysoki poziom elastyczności może pomóc zmniejszyć presję w innych obszarach życia, takich jak długi dojazd do pracy, opieka nad dziećmi, znalezienie czasu na ćwiczenia lub dbanie o osobiste zobowiązania.

Czas zapytać, ile stresu powoduje codzienna harówka. Nie sama praca, ale cykliczna rutyna polegająca na tym, że codziennie trzeba być gdzieś pomiędzy konkretnymi porami dnia, niezależnie od tego, co życie na nas rzuca. Ludzie potrzebują stymulacji, aby się rozwijać. Dlaczego miejsca pracy nie powinny tego odzwierciedlać?

2. Zapewnić wygodny, ergonomiczny sprzęt
Ergonomiczne krzesła i inne urządzenia biurowe nie powinny być kupowane tylko dla pracowników, którzy skarżą się na złe plecy. Urządzenia ergonomiczne nie są lekarstwem: mają zapobiegać nawet problemom z układem mięśniowo-szkieletowym. Regulowane krzesła i przemyślane akcesoria komputerowe są wygodne w użyciu. Lepiej jest pracować ze stacją roboczą, która została ustawiona zgodnie z zasadami DSE. Przy dobrej postawie lepiej oddychasz, myślisz wyraźniej, nie wracasz pod koniec dnia do domu, czując się obolały i zmęczony.

Emocjonalny wpływ bycia w bólu jest ogromny, a jeśli ból ten jest spowodowany przez sprzęt biurowy, to sprzęt ten wymaga modernizacji.

3. Zachęcać do mikroprzerw
Jak badaliśmy w naszym poście o korzyściach płynących z mikrobaków, regularne branie krótkiego oddechu od tego, co robisz, jest dobre dla Twojego poziomu stresu. Problemem w wielu miejscach pracy jest obawa, że będziesz wyglądał jak luzak. Jeśli co pół godziny wstajesz z łóżka w biurze, czy ludzie nie będą myśleć, że unikasz pracy?

Aby pracownicy mogli czuć się komfortowo biorąc udział w mikroprzebiegach, menedżerowie muszą wejść na pokład i dawać przykład. Należy wyraźnie zaznaczyć, że wstanie jest nie tylko w porządku, ale i zachętą. Podziel się badaniami nad korzyściami płynącymi z mikrobezpieczeństwa. Skorzystaj z naszych arkuszy porad dotyczących ćwiczeń przy biurku, aby zaczerpnąć inspiracji.

4. Szkolenie w zakresie zdrowia, bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia
Zgodnie z prawem pracownicy powinni być szkoleni w zakresie rozpoznawania zagrożeń dla zdrowia i bezpieczeństwa w miejscu pracy, aby mogli się chronić. Szkolenie uświadamiające na temat stresu nie jest obowiązkowe, ale jest dobrym sposobem pomagania pracownikom w rozpoznawaniu oznak stresu związanego z pracą zawodową u nich samych i innych. Nasz kurs e-learningowy dotyczący świadomości stresu oferuje informacje na temat dobrego samopoczucia i mechanizmów radzenia sobie ze stresem.

5. Biurka do pracy siedzącej i aktywnej pracy
Aktywność fizyczna może mieć głęboko pozytywny wpływ na dobre samopoczucie psychiczne. Niestety, praca z komputerem jest z natury siedząca i większość biur nie zachęca do odpowiedniego poziomu aktywności. Aktywna praca jest zasadą włączania większej ilości aktywności fizycznej do codziennego życia biurowego. Oto kilka sposobów, aby to osiągnąć:

  • Korzystanie z biurka na stojąco (poruszanie się pomiędzy staniem a siadaniem aktywuje mięśnie, ułatwia oddychanie i pomaga zwiększyć koncentrację, kreatywność i pewność siebie).
  • Zaparkuj dalej od biura, aby zwiększyć czas chodzenia (nawet o kilka minut).
  • Korzystaj z roweru lub transportu publicznego, aby bardziej aktywnie dojeżdżać do pracy.
  • Zrób 2-minutową przerwę na spacer co 30-60 minut.
  • Rozciągaj się regularnie, aby odciążyć swój układ mięśniowo-szkieletowy.
  • Wybierz się na spacer w przerwie obiadowej.

6. Dostęp do informacji
Informacja jest kluczowa, jeśli chodzi o zarządzanie stresem w miejscu pracy. Zapewnij zasoby edukacyjne. Zachęcaj pracowników do zapisywania się do naszego comiesięcznego newslettera, który zawiera bezpłatne arkusze z poradami i infografiami na temat zachowania zdrowia i wygody w pracy, a także wiadomości, porady i wskazówki dotyczące wszystkich spraw związanych ze zdrowiem w miejscu pracy.

7. Świadczenia pracownicze
Jeśli chodzi o atuty personelu, ważne jest, aby zastanowić się, co będzie miało największy wpływ. Co pracownicy cenią sobie najbardziej? Korzyści, które wpływają na dobre samopoczucie, to m.in. kołdra (gdzie pracownicy mogą wziąć nieplanowany dzień wolny, jeśli uważają, że tego potrzebują), urlop szabatowy, płatne dni wolontariatu, a nawet bring-your-dog-to-work day.

8. Zachęcać do urlopów
Wszyscy potrzebujemy przerwy. Nieważne, jak bardzo kochamy pracę, jak bardzo jesteśmy zajęci i jak ambitni - nasze wakacje są cenne. Miejsce pracy, w którym pracownicy czują się niezdolni do wzięcia urlopu ze względu na wymagania i presję, jest niebezpieczne. Prędzej czy później nastąpi wypalenie. Upewnij się, że pracownicy są zachęcani do poświęcenia należnego im czasu.

9. Komitet ds. dobrobytu
Poproś o wolontariuszy, aby prowadzili komitet ds. dobrobytu. Mogą oni organizować imprezy uświadamiające, dni szkoleniowe, zasoby i działania mające na celu pomoc pracownikom w radzeniu sobie z poziomem stresu.

10. 4-dniowy tydzień pracy
Pomysł w pełni płatnego czterodniowego tygodnia pracy był w ostatnich miesiącach gorącym punktem rozmów, a coraz więcej brytyjskich organizacji daje mu szansę. Kongres Związków Zawodowych (TUC) stwierdził, że czterodniowy tydzień pracy jest możliwy - i produktywny - jeśli przedsiębiorstwa dzielą się z pracownikami korzyściami płynącymi z automatyzacji, robotyki i sztucznej inteligencji.

Maxim Grew, w Intrepid w Brighton - firmie testującej czterodniowy tydzień pracy, powiedział, że zmiana zakończyła się "piątkowym popołudniowym zmęczeniem" i podniosła poziom morale i energii wśród pracowników z poczuciem, że liczy się każda godzina, co prowadzi do większej ilości pracy w krótszym czasie. Powiedział, że ludzie szybko przyzwyczaili się do posiadania dodatkowego czasu wolnego.

Swoje biuro kompleksowo wyposażysz na https://alibiuro.pl/