Pięć kroków do poprawy ergonomii w biurze
6 kwi 2020 - Ergonomia w biurze
9 grudnia 2024 20:03
Wykonywanie zawodowych obowiązków bardzo często wiąże się to nie tylko z objawami zmęczenia, ale także różnego rodzaju dolegliwościami, a nawet urazami. Wiele osób uskarża się na problemy z kręgosłupem. Problemy z kręgosłupem dotykają zarówno osoby, które wykonują prace fizyczne, jak i osoby, których praca polega przede wszystkim na siedzeniu przy biurku. Przemęczenia i bólu kręgosłupa można uniknąć pamiętać w trakcie wykonywania zawodowych obowiązków o kilku prostych, ale ważnych zasadach.
Mięśnie osób, które większość swojego czasu spędzają siedząc przy biurku, muszą być cały czas napięte. Takie długotrwałe napięcie mięśni sprawia, że uciskają one nie tylko naczynia krwionośne, ale także nerwy. Zwiększony nacisk na naczynia krwionośne powoduje, że do mięśni napływa mniejsza ilość krwi. Efektem jest duża ilość toksyn, które nie mogą zostać z organizmu usunięte. Praca przy biurku obciąża kilka grup mięśni.
Bardzo niekorzystnie praca siedząca przy komputerze wpływa na mięśnie karku, które podtrzymują głowę. Praca przy komputerze negatywnie wpływa także na mięśnie kręgosłupa, które muszą utrzymywać przez kilka godzin kręgosłup w tej samej pozycji oraz na mięśnie rąk i barków. Skutkiem tego negatywnego oddziaływania długotrwałego ucisku na te grupy mięśni może być ból barków, rąk, odcinka lędźwiowego kręgosłupa, szyi i karku. Utrzymujące się dolegliwości z czasem mogą spowodować poważne problemy zdrowotne.
Wielu problem z kręgosłupem można uniknąć starając się podczas pracy przyjmować możliwie jak najbardziej naturalną pozycję. Koniecznie więc należy zadbać o to, aby krzesło w pracy miało ergonomiczny kształt. Dobre krzesło do pracy przy biurku powinno mieć regulowaną wysokość, regulowany zagłówek oraz podłokietniki i podpórki, które odciążą kręgosłup. W czasie pracy pilnujmy, aby stopy były oparte o podłogę. Bardzo dobrze sprawdza się specjalny podnóżek pod biurko. Prawidłowo ustawmy monitor komputera. Ekran monitora powinien znajdować się na wysokości naszych oczu. W trakcie pisania na klawiaturze, ręce opieramy na biurku. Mięśnie barków nie będą przeciążone, jeśli łokcie nie będą „wisieć”w powietrzu. Robienie krótkich przerw podczas pracy zapobiega zmęczeniu. Przerwy nie muszą być długie, wystarczy oderwać się od pracy przy biurku na 2-5 minut. W czasie przerwy warto wykonać proste ćwiczenia na kręgosłup w czasie pracy. Może to być na przykład krążenia ramion najpierw do tyłu, a następnie do przodu. Aby rozciągnąć mięśnie pleców możemy wykonać również kilka skłonów i przeciągnąć się.
Przykłady innych ćwiczeń na kręgosłup z łatwością znajdziemy w Internecie. Każde ćwiczenie powtarzamy 3-5 razy. Jeśli pracujemy w pomieszczeniu z oknami, na czas przerwy otwieramy okno. Dzięki temu organizm lepiej się dotleni. Zdaniem specjalistów osoby, które wykonują siedzącą pracę powinny robić sobie przerwę po mniej więcej godzinie pracy przy komputerze. Po pracy warto wybrać się przynajmniej na krótki spacer, on także pozytywnie wpłynie na kondycję naszego kręgosłupa.
© Copyright FusionSystem. All Rights Reserved.