Pięć kroków do poprawy ergonomii w biurze
6 kwi 2020 - Ergonomia w biurze
9 grudnia 2024 20:55
Praca przy biurku wiąże się dla wielu osób z bardzo dotkliwymi bólami kręgosłupa. Na ogół ból lokalizuje się albo w dole pleców, albo na wysokości łopatek. Tym, co jest przyczyną odczuwanych dolegliwości jest nieprawidłowa postawa przy biurku. Pojawia się w związku z tym pytanie jaka jest prawidłowa postawa przy biurku, a także co zrobić, aby złagodzić odczuwany ból.
Praca biurowa wiąże się z koniecznością spędzenia nawet kilkunastu godzin dziennie, siedząc. Dla naszego kręgosłupa jest to olbrzymie przeciążenie, które powtarza się cyklicznie. Szczególnie mocno odczuwa to zwłaszcza odcinek lędźwiowy. Długotrwałe siedzenie odbija się negatywnie również na kondycji mięśni, które ulegają znacznemu osłabieniu. Konsekwencją jest opieranie się całego ciężaru ciała na stawach i więzadłach, czyli tych strukturach, które większy wysiłek znoszą wyjątkowo źle. W efekcie bardzo szybko dochodzi do wykształcenia się tak zwanych pozycji kompensacyjnych, czyli takich, w których zmęczenie jest mniejsze. Niestety, pod względem fizjologii ciała takie pozycje nie są dobre. Dochodzi do nadmiernej kifozy piersiowej bądź hiperlordozy lędźwiowej. Typowa jest także lordoza szyjna, która jest konsekwencją tego, że bardzo często przy biurku przyjmujemy pozycję, pochylając ciało do przodu. Konsekwencją jest dotkliwy ból ulokowany w okolicy karku.
Jak wspomnieliśmy, najczęściej ból pojawia się w odcinku lędźwiowym, a więc w dolnej części kręgosłupa. Może zdarzyć się też tak, że umiejscowi się pomiędzy łopatkami albo na wysokości karku. Nie są to jednak jedyne objawy sugerujące, że nasza postawa podczas pracy biurowej pozostawia wiele do życzenia. Częste bóle głowy, także te o charakterze migrenowym, bóle karku to kolejne sygnały sugerujące konieczność zmiany postawy. Pojawić może się także:
Charakterystyczny jest też ból promieniujący, który odczuwać można nawet w stopie. Początkowo ból pojawia się nagle jako stan ostry. Ma wówczas naprawdę silne natężenie. Jeśli nie zareagujemy, stanie się bólem przewlekłym, który będzie towarzyszył nam praktycznie każdego dnia.
Zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego ważne jest, aby nauczyć się przyjmować przy biurku prawidłową postawę ciała. Dla jej zachowania niezbędne jest odpowiednie ustawienie monitora, krzesła i biurka. Krzesło powinno mieć tak dobraną wysokość, aby stawy kolanowe były zgięte pod kątem dziewięćdziesięciu stopni. Oparcie powinno zapewniać lordozę w odcinku lędźwiowym, który najbardziej narażony jest na obciążenia. Kupując krzesło, warto poszukać takiego, w którym można regulować oparcie oraz podłokietniki. Ustawiając wysokość biurka, należy pamiętać, że odległość między biurkiem a siedzeniem krzesła oscylowała wokół dwudziestu pięciu centymetrów. Odpowiednia postawa przy biurku do klucz do tego, aby nie uskarżać się na dolegliwości bólowe kręgosłupa.
© Copyright FusionSystem. All Rights Reserved.