Najnowsze wiadomości

24 maja 2024 8:48

5 zasad zapobiegania bólowi przy biurkuJest dużo do żonglowania, kiedy pracujesz dla siebie. Nie tylko codzienne prowadzenie firmy, ale także konta, podatki, klienci, terminy, autopromocja i wiele innych spraw. Bardzo łatwo jest przy tym zaniedbać własne zdrowie, bezpieczeństwo i dobre samopoczucie.

Kiedy pracujesz na własny rachunek, nikt nie jest odpowiedzialny za Twoje zdrowie i samopoczucie w miejscu pracy poza Tobą.

Prawo BHP obowiązuje tylko wtedy, gdy masz własnych pracowników lub gdy Twoja praca niesie ze sobą wyraźne ryzyko dla innych, np. w rolnictwie lub budownictwie. To zwolnienie osób prowadzących własną działalność gospodarczą o niskim ryzyku zostało wprowadzone do ustawy o bezpieczeństwie i higienie pracy w 2015 r. po niezależnej kontroli przeprowadzonej przez wiodącego specjalistę ds. zarządzania ryzykiem, profesora Ragnara Löfstedta. Chodziło o to, aby uwolnić ponad milion osób pracujących na własny rachunek od biurokracji, nie zagrażając przy tym ich dobremu samopoczuciu.

Oczywiście, bycie zwolnionym z papierkowej roboty nie zwalnia z ryzyka, a nawet jeśli pracujesz w biurze domowym przez cały dzień, nadal możesz mieć potencjalnie osłabiające problemy, takie jak zmęczenie oczu, bóle głowy, RSI i bóle pleców.

Jeśli korzystasz z komputera przez kilka godzin dziennie, zalecamy zapoznanie się z przepisami DSE (Display screen equipment), aby przynajmniej uświadomić sobie zagrożenia. Chociaż nie musisz zaznaczać pól wyboru, tak jak robią to organizacje, zawsze warto ograniczać ryzyko tam, gdzie to możliwe - nawet jeśli obecnie czujesz się dość komfortowo w swojej konfiguracji. Często ból mięśniowo-szkieletowy wymaga czasu. Idealnie byłoby, gdybyś chciał go złapać, zanim zacznie się rozwijać.

Odpowiednio ustawione stanowisko pracy nie tylko zmniejsza ryzyko potencjalnych urazów układu mięśniowo-szkieletowego i problemów z oczami, ale także zwiększa codzienny komfort i ułatwia koncentrację na pracy.

Aby pomóc Ci zachować jak najlepsze zdrowie, opracowaliśmy 5 najlepszych zasad zapobiegania i rozwiązywania problemów ze stanowiskami pracy, gdy pracujesz dla siebie:

1. Uzyskać profesjonalną poradę

Uzyskanie porady ergonomicznej na miarę nie musi być kosztowne. W rzeczywistości, aby zaspokoić potrzeby osób z ograniczonym budżetem i czasem, opracowaliśmy Konsultację Telefoniczną DSE, która wynosi zaledwie 50 funtów (+ VAT). Konsultacja telefoniczna DSE jest idealna dla freelancerów, osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz osób pracujących w domu. Wystarczy wypełnić kwestionariusz dotyczący stanowiska pracy i harmonogramu w ciągu 30-minutowej rozmowy z jednym z naszych wykwalifikowanych asesorów DSE. Następnie sporządzą oni raport ze swoich ustaleń i przedstawią przemyślane rekomendacje dotyczące ulepszenia Twojego sprzętu i konfiguracji.

Często wystarczy kilka subtelnych regulacji, aby całkowicie zmienić postawę ciała podczas pracy i natychmiast zwiększyć wydajność pracy.

2. Badania i nauka

Co miesiąc publikujemy cenne informacje i porady dotyczące zdrowych nawyków w pracy w formie arkuszy porad, infografik i postów na blogu. Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać je bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej, lub udaj się do sekcji pomocy i porad, aby pobrać materiały dla siebie.

O pozycjonowaniu sprzętu, zapobieganiu bólom pleców, korzyściach płynących z aktywnej pracy, zdrowiu oczu i wielu innych można dowiedzieć się na naszej stronie internetowej. Znajomość zagrożeń i świadomość rozwiązań (które często są tak proste) pomoże Ci utrzymać się w jak najlepszym zdrowiu, abyś mógł skupić się na ważnych aspektach - na przykład zaimponować swoim klientom.

3. Znajdź sobie dobre krzesło 

Dobre, ergonomiczne krzesło jest podstawą każdego komfortowego stanowiska pracy. Jeśli podczas ustawiania środowiska pracy zamierzasz w dowolnym miejscu skracać sobie drogę, nie pozwól, aby było to Twoje krzesło. Zainwestuj odpowiednio - jest to element wyposażenia, który będzie ciężko pracował dla Ciebie przez lata, gdy będziesz budować swój biznes.

Upewnij się:

  • Jest odpowiedniej wielkości dla Ciebie
  • Ma wiele możliwości regulacji
  • Został prawidłowo ustawiony

Zacznij przeglądać ergonomiczne krzesła już teraz i nie zapomnij zarezerwować DSE Telephone Consultation, aby naprawdę w pełni wykorzystać jego funkcje.

4. Ruszajcie się.

To taka ważna rada. Jeśli pracujesz dla siebie, masz szansę na niekończącą się listę rzeczy do zrobienia, która nigdy się nie skurczy. Kiedy jesteśmy zajęci, często przyklejamy się do ekranów godzinami, nie zastanawiając się nawet nad tym, jak siedzimy.

Niestety, siedzenie nieruchomo przez długi czas jest dla nas bardzo złe. W rzeczywistości ostatnie badania wykazały, że jeden na dziesięć zgonów spowodowanych jest zbyt długim siedzeniem. Nawet chodzenie na siłownię lub bieganie nie przeciwdziała szkodliwym skutkom siedzenia nieruchomo przez resztę czasu.

5. Poradzić sobie z bałaganem

Słyszałeś stare porzekadło, że czysta przestrzeń sprzyja czystemu umysłowi, ale czy wiesz, że bałagan może również zwiększać występowanie urazów mięśniowo-szkieletowych? Jeśli ciągle musisz sięgać lub skręcać, aby ominąć stosy książek lub papierów, kładziesz niepotrzebny nacisk na swój system. Mimo że organizm ludzki jest niezwykle wytrzymały, z czasem niewielkie, powtarzające się ruchy mogą zacząć go niwelować, powodując RSI i inne osłabiające organizm urazy.

Codziennie rano sprzątaj biurko. Zainwestuj w ramiona monitorów, aby podnieść ekran (lub ekrany) nad biurkiem - większość z nich posiada również systemy zarządzania kablami, a także skorzystaj z kompaktowych klawiatur i uchwytów na dokumenty, aby zapewnić sobie wystarczającą ilość miejsca do osiągnięcia i ergonomicznej pozycji roboczej.

Popraw warunki pracy dzięki produktom z https://alibiuro.pl/