Najnowsze wiadomości

24 maja 2024 9:53

Praca biurowa – jak dbać o swoje zdrowie w biurze?Przed osobami, które urządzają biuro stoi wiele wyzwań. Muszą one zakupić nie tylko najbardziej potrzebne artykuły biurowe, ale również meble. Jakie meble należy kupić do biura? Jakimi cechami powinny się one charakteryzować?

Najpotrzebniejsze meble do biura

Na wyposażeniu każdego biura powinny znaleźć się meble w ilości odpowiedniej do ilości zatrudnionym w biurze pracowników. Do najpotrzebniejszych mebli biurowych zaliczamy biurko, fotel lub krzesło biurowe. W sprzedaży są obecnie biurka różnej wielkości oraz wykonane z bardzo różnych materiałów. Przed wybraniem się na zakupy koniecznie należy dokładnie zmierzyć pomieszczenie, w którym zostanie ustawione biurko.

W przypadku biurka do biura najlepiej sprawdzi się takie, które ma dużo różnej wielkości szuflad. Dzięki temu utrzymanie porządku na biurku będzie bardzo proste. Niektóre modele biurek wyposażone są nie tylko w szuflady, ale także w półki. To rozwiązanie, które w biurze również świetnie się sprawdza. Dzięki półkom można bowiem zyskać dodatkową przestrzeń do przechowywania. W biurach dobrze sprawdzają się biurka z szufladą na klawiaturę lub laptopa oraz biura z półką przeznaczoną do ustawienia monitora. Wyposażenie powinien uzupełniać fotel biurowy.

Jaki fotel wybrać?

Fotel biurowy powinien być ergonomiczny. Jest on tym elementem wyposażenia biura, na którym naprawdę nie warto oszczędzać. Idealny fotel do pracy w biurze powinien mieć możliwość regulacji kąta nachylenia oparcia i wysokości. W dobrym fotelu nie powinno również zabraknąć podłokietników. W sprzedaży znajdują się obecnie fotele biurowe wykonane z bardzo różnych materiałów. Wyjątkowo prestiżowo prezentują się fotele, których obicie zostało wykonane ze sztucznej skóry. Obecnie na rynku pojawiają się rozwiązania, które mają sprawić, że praca w biurze będzie bardziej komfortowa. Źle zaprojektowany i dobrany do wzrostu danego pracownika fotel biurowy może stać się przyczyną poważnych problemów zdrowotnych.

Pierwszym sygnałem będą dolegliwości bólowe kręgosłupa. Z czasem może dojść do jego skrzywienia. W chwili obecnej w sprzedaży są nie tylko odpowiednio wyprofilowane fotele biurowe, ale także podpórki pod plecy. Podpórka pod plecy ma specjalny, ergonomiczny kształt. Zapewnia ona utrzymanie kręgosłupa w odpowiedniej pozycji. Stosując podpórkę pod plecy można uniknąć bólu kręgosłupa nawet po kilkunastu godzinach pracy przy biurku. Podpórki pod plecy przeznaczone do stosowania z fotelami czy krzesłami biurowym dostępne są w różnej cenie i w bardzo różnych wariantach. Podpórki mogą się różnić między sobą na przykład stopniem twardości. Z tego względu optymalnie byłoby, aby każdy z pracowników miał możliwość samodzielnego wyboru podpórki. Jedne osoby preferują bowiem bardziej miękkie, inne bardziej twarde podpórki.

Kilkugodzinna praca przy biurku nie musi oznaczać problemów zdrowotnych. Obecnie na rynku dostępne są rozwiązania, które sprawiają, że nawet po kilkunastu latach pracy biurowej można zachować kręgosłup w dobrej kondycji. Wystarczy zadbać, aby na wyposażeniu biura znalazł się ergonomiczny fotel oraz odpowiednio dobrana podpórka pod plecy.