Najnowsze wiadomości

24 września 2023 8:03

Rodzaje krzeseł biurowychObowiązkowym elementem każdego biura jest oczywiście biurko. Ale oprócz biurka potrzebne jest również odpowiednie krzesło lub fotel. Szczególnie ważny jest wybór odpowiedniego krzesła czy fotela. Są to meble, na których osoby zatrudnione w biurze każdego dnia spędzają przynajmniej osiem godzin. Ich wybór nie może więc być kwestią przypadku. Meble te powinny przede wszystkim być bezpieczne dla kręgosłupa.

Jakie powinny być dobre krzesła/fotele biurowe?

Krzesło lub fotel do prac przy biurku powinny mieć przede wszystkim dobrze wyprofilowane oparcie. Nie wszystkie modele krzeseł i foteli spełniają te wymagania. Osoby, które pracują przy komputerze w domu lub w biurze powinny postawić na krzesło komputerowe ergonomiczne. Takie krzesło na pewno będzie miało odpowiednio wyprofilowane oparcie. Zamiast krzesła można oczywiście wybrać także fotel biurowy ergonomiczny, który również będzie miał odpowiednio wyprofilowane oparcie. W obu tych meblach oparcie będzie dopasowywać się do kształtu pleców osoby, która będzie z nich korzystać. Dzięki odpowiednio wyprofilowanemu oparciu dostosowującemu się do kształtu pleców można zapomnieć o bólach kręgosłupa. Dobre krzesło czy fotel biurowy powinny mieć także zagłówek i podłokietniki.

Najbardziej komfortowe są krzesła, w których można je regulować. Również wysokość fotela powinna być regulowana. Dzięki możliwości regulacji wysokości fotela, będą mogły z niego równie komfortowo korzystać zarówno wysokie, jak i niskie osoby. Do fotela czy krzesła można dokupić podnóżek. Pozwala on na wygodne oparcie całych stóp. Korzystanie w pracy z podnóżka zapobiega żylakom oraz dolegliwościom bólowym, a nawet skrzywieniu kręgosłupa. Bardzo popularne są obrotowe krzesła biurowe.

Nie tylko wygoda się liczy

Odpowiednie parametry techniczne zapewniają komfortowe warunki pracy. Znajdujące się w biurze fotele i krzesła powinny być jednak nie tylko ergonomiczne, ale także estetyczne. Do wyboru są fotele, których obicie wykonane zostało z bardzo różnych materiałów. Bez trudu można więc wybrać takie, które idealnie wpiszą się w ogólną aranżację biura. Z łatwością można znaleźć też fotel idealny do gabinetu dyrektora czy prezesa firmy. Za bardzo prestiżowe i jednocześnie wyjątkowo eleganckie uważane są fotele, których obicie zostało wykonane ze skóry. Obecnie coraz częściej zamiast skóry naturalnej wykorzystywana jest sztuczna skóra. Oczywiście w sprzedaży są również fotele, których obicie zostało wykonane z tkanin. Krzesła biurowe różnią się między sobą nie tylko materiałem, ale także ceną. Wybierając krzesło zwracajmy uwagę nie tylko na cenę i rodzaj materiału użytego na obicie. Bardzo ważne jest też, aby podstawa krzesła (szczególnie tego obrotowego) była stabilna.

Należy zwrócić także uwagę na rodzaj zastosowanych w nim kółek. Nie wszystkie bezproblemowo poruszają się po każdej powierzchni. Na kondycję kręgosłupa pracowników biurowych bardzo duży wpływ mają krzesła czy fotele biurowe. Na komfortowo urządzonym stanowisku pracy powinny znaleźć się ergonomiczne krzesła czy fotele.