Najnowsze wiadomości

24 maja 2024 10:28

Właściwe oświetlenie stanowiska pracy w biurzeNie zapomnij o oświetleniu podczas konfiguracji Ergonomicznej stacji roboczej!
Wszyscy znamy to klasyczne, ergonomiczne przysłowie o dopasowaniu zadania do pracownika. Kiedy zaczynasz ustawiać swoje stanowisko pracy, pierwsze rzeczy, które przychodzą Ci do głowy to biurko, krzesło, monitory i klawiatura. I tak, ważne jest, aby dopasować meble i wyposażenie stanowiska pracy do swoich indywidualnych potrzeb. Ergonomia oświetlenia odgrywa jednak również kluczową rolę - nie jest to kwestia, o której zazwyczaj się nie myśli, a która ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania Zespołowi Wizji Komputerowej (CVS), poprawy jakości życia i wydajności pracy.

CVS ma wiele objawów, w tym:

 • Rozmyte i podwójne widzenie;
 • Podrażnienie oczu (suche i czerwone oczy);
 • bóle głowy; oraz
 • Zmęczenie.

Może nawet prowadzić do bólu pleców i szyi. Czy doświadczyłeś któregoś z tych objawów? Jakość oświetlenia na stanowisku pracy w Twoim biurze może mieć znaczący wpływ nie tylko na Twoje oczy, ale także na Twoją wydajność pracy.

Słabe oświetlenie, czy to za dużo czy za mało, jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do tych objawów zmęczenia oczu. Jednak Twoja organizacja nie może stworzyć uniwersalnego projektu środowiska pracy; musimy pamiętać, że każdy z nas potrzebuje wyjątkowej ilości światła. Niektórzy pracownicy mogą potrzebować minimalnej ilości światła w swoim miejscu pracy, podczas gdy inni będą potrzebować więcej światła, aby być najbardziej produktywnymi. Firmy muszą współpracować z pracownikami, aby pomóc im zaprojektować najlepsze dla nich stanowisko pracy, w tym oświetlenie, tak aby mogli być najbardziej produktywni.

Zarządzanie zagrożeniami związanymi z oświetleniem

W przeszłości, dobre oświetlenie często oznaczało wystarczającą ilość światła. Ale w dzisiejszym miejscu pracy oświetlenie powinno być oparte na wykonywanej pracy, rodzaju oświetlenia i lokalizacji komputera.

Omówmy kilka potencjalnych zagrożeń, które administracja ds. bezpieczeństwa i higieny pracy stwierdziła, że mogą one być spowodowane przez oświetlenie wokół komputera.

Jasne światła świecące wokół ekranu powodują, że obrazy stają się trudne do zobaczenia lub przeczytania, co zmusza do nadwyrężania oczu. Oto kilka prostych zaleceń, które pomogą poprawić warunki, w których występują jasne światła:

 • Wyłącz lub usuń niektóre z żarówek fluorescencyjnych znajdujących się nad miejscem pracy.
 • Użyj oświetlenia zadaniowego, aby odpowiednio oświetlić zadania związane z pisaniem i czytaniem, ograniczając jednocześnie jasność wokół monitora.
 • Używaj osłon przeciwodblaskowych, aby zredukować lub wyeliminować odblaski na ekranie.

 

Nadmierne oświetlenie tła może powodować problemy z kontrastem na ekranie, powodując zmęczenie oczu, aby zobaczyć swoją pracę. Możliwe rozwiązania w tym zakresie to m.in:

 • Przesuwanie komputera lub stacji roboczej tak, aby źródła jasnego światła, takie jak odsłonięte okna, znajdowały się pod kątem prostym do ekranu komputera.
 • Używanie żaluzji lub zasłon w oknach w celu wyeliminowania jasnego światła.

Ponadto, odbicia światła od górnych świateł lub polerowanych powierzchni, takich jak klawiatury i ściany, mogą powodować olśnienia i ograniczyć możliwość odpowiedniego widzenia ekranu. Niektóre z możliwych rozwiązań tego problemu olśnienia obejmują:

 • Przechylenie monitora w dół, aby zapobiec odbijaniu się od niego światła napowietrznego.
 • Wybór klawiatury z matowym wykończeniem.

Zaleca się, aby pracodawca pomalował ściany i sufity płaską farbą, która daje matowe wykończenie. Odbicie od matowo wykończonych powierzchni jest zarówno bezcieniowe, jak i bez olśnień, tworząc idealne środowisko do pracy z komputerem.

Rozważania dotyczące wieku

Innym czynnikiem wpływającym na potrzeby w zakresie oświetlenia jest wiek danej osoby. Zajmowanie się problemami starzejącej się siły roboczej w Stanach Zjednoczonych w zakresie programów ergonomicznych staje się coraz bardziej konieczne dla pracodawców. Na przykład, starzejąca się siła robocza potrzebuje więcej oświetlenia, zwłaszcza zadaniowego, niż młodsi pracownicy. Jeśli masz ponad 50 lat, upewnij się, że Twoje stanowisko pracy w biurze znajduje się w dobrze oświetlonym miejscu. Powinieneś również rozważyć uzyskanie oświetlenia zadaniowego do pisania lub czytania dokumentów papierowych.

 Zasada 20-20-20

Oprócz tych wszystkich środków, które pomogą zmniejszyć szanse na zmęczenie oczu prowadzące do CVS, ważne jest, abyś przestrzegał zasady 20-20-20. Jest to poręczne narzędzie, którego możesz użyć w biurze lub w domu, aby zmniejszyć swoje szanse na CVS podczas korzystania z komputerów lub urządzeń przenośnych.

Zasada 20-20-20 jest bardzo prosta: na każde 20 minut czasu ekranowego należy zatrzymać się i patrzeć na coś oddalonego o 20 stóp na co najmniej 20 sekund. Te regularne przerwy w oglądaniu ekranu dają Twoim oczom bardzo potrzebny odpoczynek i pomagają zapobiec zmęczeniu oczu.

Kompleksowe wyposażenie do swojego biura znajdziesz tutaj: https://alibiuro.pl/