Najnowsze wiadomości

10 czerwca 2023 17:24

Wentylator a jakość pracyPodczas letnich upałów praca w pomieszczeniach, które nie są klimatyzowane jest bardzo uciążliwa. Wtedy warto wybrać inne, proste, ale równie skuteczne rozwiązania. Przenośny wentylator świetnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia klimatyzacji. Dlaczego w pomieszczeniach biurowych bez klimatyzacji powinien być wentylator?

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie pracownikom nie tylko bezpiecznych, ale także higienicznych warunków pracy. Pomieszczenia pracowników muszą być zarówno dobrze oświetlone, jak też wentylowane. W pomieszczeniach tych musi także panować odpowiednia temperatura. Zimą w pomieszczeniach nie może być zimno, a latem nie może panować w nich trudny do zniesienia upał. Zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach dla pracowników znacząco wpływa na jakość ich pracy. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest montaż klimatyzacji.

Klimatyzacja nie tylko chłodzi powietrze w czasie upałów, ale utrzymuje w pomieszczeniach także odpowiednią wilgotność. Nie wszędzie jednak możliwy jest montaż klimatyzacji. Rozwiązaniem w takiej sytuacji są przenośne wentylatory. Rodzaje wentylatorów Na rynku dostępnych jest obecnie kilka różnych rodzajów wentylatorów, które doskonale schłodzą powietrze w pomieszczeniach w czasie letnich upałów. Ich zaletą jest też to, że możemy je kupić nie tylko do biura czy sklepu, ale także do domu.

Sprzedawcy proponują nam dzisiaj wentylatory:

  • biurkowe. Mają niewielkie rozmiary, łopaty ich śmigła chronione są obudową wykonaną najczęściej z trwałej siatki. Cena tych wentylatorów zależy od materiału, z którego są wykonane. Najtańsze są te plastikowe, więcej zapłacimy za te wykonane z metalu. Maksymalna średnica śmigła w tych wentylatorach to 40 cm;stojące. Są droższe od tych biurkowych. Mają jednak większe śmigła, są więc bardziej wydajne;
  • kolumnowe. Są stosunkowo wysokie. Wyróżniają się bardzo nowoczesnym dizajnem. Ich cechą charakterystyczną jest kilka niewielkich śmigieł, które umieszczone są wewnątrz obudowy jedno nad drugim. Na rynku od pewnego czasu dostępne są również wentylatory, które nie mają śmigła. Te wentylatory pracują bardzo cicho, są jednak najdroższe ze wszystkich rodzajów wiatraków.

Jaki wentylator wybrać?

Wiele osób, które kupują wentylator zwraca głównie uwagę na jego ceną. Tymczasem jednym z ważniejszych kryteriów, którymi powinno się kierować na zakupach jest moc wentylatora. To od parametru zależy, jak bardzo efektywnie wentylator będzie schładzał pomieszczenie. Najmniejsze wentylatory na biurko mają moc 20 – 40 W. Wentylatory stojące mają zdecydowanie większą moc. Najbardziej wydajne mają moc 60 – 70 W. Dobrym wyborem są wentylatory, w których można regulować kierunek i prędkość nawiewu. Dwa zakresy to absolutne minimum. Parametrem, na który koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę kupując wentylator do biura lub domu jest jego głośność. Wentylator powinien emitować hałas o natężeniu nie przekraczającym 60 decybeli. Przy głośniejszym wentylatorze nie da się pracować ani wypoczywać.