Najnowsze wiadomości

24 maja 2024 8:10

Jak zorganizować ergonomiczne biuro?Komfortowe miejsce pracy może pomóc Ci poczuć się najlepiej. Dzięki temu wizualnemu przewodnikowi po ergonomii biura możesz zmienić swoje miejsce pracy.

Jeśli siedzisz za biurkiem godzinami, nie jesteś skazany na karierę z bólem szyi i pleców ani na ból nadgarstków i palców. Właściwa ergonomia biura - w tym odpowiednia wysokość krzesła, odpowiedni rozstaw sprzętu i dobra postawa przy biurku - może pomóc Tobie i Twoim stawom zachować komfort pracy.

Gotowy na zmianę miejsca pracy? Zacznij zmieniać swoje stanowisko pracy, korzystając z tego wizualnego przewodnika po ergonomii stanowiska pracy w pozycji siedzącej.

Krzesło

Wybierz krzesło, które wspiera twoje kręgosłupy. Dostosuj wysokość krzesła tak, aby stopy spoczywały płasko na podłodze lub na podnóżku, a uda były równoległe do podłogi. Wyreguluj podłokietniki tak, aby ramiona delikatnie opierały się na nich z rozluźnionymi ramionami.

Kluczowe obiekty

Trzymaj kluczowe przedmioty - takie jak telefon, zszywacz lub materiały drukowane - blisko ciała, aby zminimalizować zasięg. Wstań, aby dosięgnąć wszystkiego, czego nie można wygodnie dosięgnąć podczas siedzenia.

Klawiatura i mysz

Umieść swoją mysz w zasięgu ręki i na tej samej powierzchni co klawiatura. Podczas pisania lub używania myszy trzymaj nadgarstki wyprostowane, ramiona blisko ciała, a dłonie na poziomie łokci lub nieco poniżej nich. Używaj skrótów klawiszowych, aby ograniczyć nadmierne korzystanie z myszy. Jeśli to możliwe, dostosuj czułość myszy tak, aby można ją było obsługiwać lekkim dotykiem. Rękę używaną do obsługi myszy należy przemieścić na drugą stronę klawiatury.

Telefon

Jeśli często rozmawiasz przez telefon i jednocześnie piszesz lub piszesz, umieść telefon na głośniku lub użyj zestawu słuchawkowego, zamiast trzaskać telefonem między głową a szyją.

Podnóżek

Jeśli Twoje krzesło jest zbyt wysokie, aby płasko oprzeć stopy na podłodze - lub wysokość biurka wymaga podniesienia wysokości krzesła - użyj podnóżka na nogi. Jeśli podnóżek nie jest dostępny, spróbuj użyć małego stołka lub stosu solidnych książek.

Biurko

Pod biurkiem, upewnij się, że jest wolna przestrzeń na kolana, uda i stopy. Jeśli biurko jest zbyt niskie i nie można go wyregulować, umieść pod nogami solidne deski lub bloki. Jeśli biurko jest zbyt wysokie i nie można go wyregulować, podnieś krzesło. W razie potrzeby użyj podnóżka na nogi, aby podpierać stopy. Jeśli biurko ma twardą krawędź, wyściełaj ją lub użyj podpórki na nadgarstki. Nie przechowuj przedmiotów pod biurkiem.

Monitor

Umieść monitor bezpośrednio przed sobą, mniej więcej na wysokości ramienia. Górna część ekranu powinna znajdować się na poziomie oczu lub nieco poniżej niego. Monitor powinien znajdować się bezpośrednio za klawiaturą. Jeśli nosisz dwuogniskowy, opuść monitor o dodatkowe 1 do 2 cali, aby zapewnić większy komfort oglądania. Monitor należy ustawić tak, aby najjaśniejsze źródło światła znajdowało się z boku.